Mohn Forskningssenter for diabetes presisjonsmedisin (PRESIS-DIA)
De fleste diabetes-pasienter lever gode liv, men responsen på behandlingen varierer og mange pasienter utvikler komplikasjoner. Diagnostikk og behandling kan bli enda bedre, og det skal vi bidra til.
Diabetes kan ses på som mange ulike sykdommer med forskjellige årsaker og mekanismer, og disse er ulike gjennom livsløpet fra fosterlivet til død. Økt kunnskap om årsaker til diabetes, bedre klassifikasjon og innsikt i mekanismene for diabetesutvikling på ulike livsstadier, er sentralt for å kunne gi hver pasient den behandlingen han eller hun trenger.
Bedre klassifisering av ulike former for diabetes
Ved det nye senteret skal en gruppe på vel 30 forskere studere årsaker til utvikling av diabetes gjennom hele livsløpet. Det vil integrere genetikk og cellebiologi med klinisk informasjon fra de store ressursene i den nyetablerte Norsk Diabetes Biobank, Norsk diabetesregister for voksne, Norsk MODY (Norwegian Maturity-Onset Diabetes of the Young)-register, Norsk barnediabetesregister og Den norske mor, far og barn-undersøkelsen (MoBa).
– Disse dataene vil bli koblet til en rekke populasjonsbaserte registre i Norge som Dødsårsaksregisteret, Reseptregisteret, Kreftregisteret, Trygderegisteret og Pasientregisteret. Vårt senter vil identifisere nye årsaker og mekanismer og legge grunnlaget for et bedre klassifiseringssystem for diabetes, noe som igjen gir oss diagnostiske verktøy og terapeutiske strategier for forbedret diabetesomsorg, sier Njølstad.
For å nå målet er eksperter innen klinisk medisin, genetikk, cellebiologi og bioinformatikk samlet for å gjennomføre tre ulike forskningsprogrammer. Professor Valeriya Lyssenko og professor Gunnar Mellgren er nestledere på senteret. Senteret involverer anerkjente fagmiljøer i Norden, Tyskland, Sveits, Storbritannia og USA i sin forskning.
Er stolte av forskningsmiljøet i Bergen
PRESIS-DIA er lokalisert i et felles laboratorium i Glasblokkene i den nye Barne- og ungdomsklinikken ved Haukeland universitetssjukehus. Nødvendige registre, biobanker og kliniske forskningsposter ligger like i nærheten.
– Vi er glade for å kunne være vertskap for det nye senteret, og takknemlige for bidraget fra Trond Mohn stiftelse som gjør denne satsningen mulig, sier administrerende direktør i Helse Bergen, Eivind Hansen. – At vi på denne måten også får enda bedre utnyttelse av etablerte kunnskapsarenaer på Haukeland universitetssjukehus, er utrolig bra.
Også Margareth Hagen, rektor ved UiB, har sterk tro på diabetes-forskerne. – Vi er stolte over at vi i Bergen har klart å tiltrekke og bygge internasjonalt fremragende kompetanse på dette fagområdet, og ser frem til å følge utvikling og resultater av den forskningen de nå skal i gang med. Dette er nok et skritt i posisjoneringen av miljøer i Bergen som ledende innen presisjonsmedisin, sier hun.
Støtter fremragende forskning
– I Bergen er det over mange år bygget et forskningsmiljø innen diabetes som internasjonalt holder et svært høyt nivå. Forskningsmiljøet i Bergen har unike ressurser og forutsetninger for å utvikle presisjonsdiagnostisering og -behandling videre til gagn for en stor gruppe pasienter. Dette er en stor og viktig satsing for stiftelsen som vi ser frem til å følge i årene som kommer, sier daglig leder i stiftelsen, Sveinung Hole.
Trond Mohn stiftelse sammen med Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssjukehus finansierer PRESIS-DIA senteret med i alt 52 millioner kroner frem til 2027.
Fakta om PRESIS-DIA
Programperiode: 2022-2027
Mohn Forskningssenter for diabetes presisjonsmedisin (PRESIS-DIA)
TMS-tildeling: 25 millioner kroner